Under vårterminen har det hänt mycket på ridskolan, både för stora och för små ryttare. Ridskolans egen ridklubb Tunarps Fältrittklubb (TFRK) har ordnat aktiviteter i form av helgkurser för både seniorer och juniorer, ”Ponnykul” (aktiviteter för klubbens yngsta t.ex. rykttävling, gymkana och voltige), tävling i ”Working Equitation” och en härlig långritt. Under sista ridperioden har både nya juniorer och seniorer också haft möjlighet att prova på ridning under ett par veckor. Intresset för detta har varit stort och vi hoppas att många som provat på vill fortsätta med ridningen även till hösten. Framöver väntar ”Tunarpscupen” (utbytestävlingar med Ulricehamnsbygdens ridklubb), ”Ridborgarveckor” (möjlighet att ta Ridborgarmärket på lektionstid) och såklart en härlig sommaravslutning. Dessutom kan vi fram till dess njuta av härliga ridlektioner utomhus!

Om du är intresserad av att läsa mer om TFRK’s verksamhet och kika på bilder kan du gå in på klubbens hemsida www.idrottonline.se/mullsjo/tunarpsfrk-ridsport. Just nu sker viss renovering av hemsidan men framöver kommer du kunna läsa mer om vilka aktiviteter som planeras för klubbens medlemmar där. Information om alla aktiviteter finns såklart också på anslagstavlan i stallet.

Glimmer och Sofia på helgkurs den 2-3 april

Hela gänget från helgkursen 2-3 april